Celugel,  nowości,  receptura apteczna

Celugel – Co to jest? Nowe możliwości w recepturze aptecznej.

Podłoża recepturowe zazwyczaj kojarzą się nam od razu z podłożami maściowymi o dość tłustej konsystencji. Te najbardziej popularne (wazelina, euceryna, czy lanolina) faktycznie do takich się zaliczają, a ich właściwości mają swoje niewątpliwe plusy, ale i ograniczenia. 

Wpis powstał we współpracy z firmą Actifarm.

Obecnie można zauważyć, że asortyment substancji czynnych, jak i podłoży dostępnych do receptury stale się rozszerza. Ma to związek m. in. z rosnącą liczbą alergii wśród pacjentów. Receptura apteczna pozwala na personalizację leku oraz ograniczenie zbędnych dodatków (środki konserwujące, barwniki, substancje zapachowe) mogących wywoływać uczulenia do minimum.

Co to jest Celugel?

Celugel to podłoże hydrofilowe zawierające dużą ilość wody, glicerol oraz substancję żelującą: hydroksyetylocelulozę (HEC 10 000). Jest zarejestrowany jako surowiec farmaceutyczny, który może być wykorzystywany w recepturze aptecznej i podlega refundacji. Tego podłoża nie można porównać z żadnym już dostępnym na rynku. Począwszy od wyglądu, na właściwościach kończąc. Podłoże jest przezroczyste i nieco lejące, bardzo dobrze się rozsmarowuje – niewielka ilość jest w stanie pokryć sporą powierzchnię. Sprawia to, że lek wykonany na takim podłożu jest bardzo wydajny.

Coś więcej niż podłoże

Najbardziej nietypową kwestią dotyczącą Celugelu jest to, że nie można podchodzić do niego jako typowego podłoża. Oczywiście bardzo dobrze się sprawdzi w takiej klasycznej roli, gdzie po prostu wprowadzamy do niego substancje czynne w postaci stałej lub uprzednio rozpuszczone. Warto jednak zwrócić uwagę, że Celugel to nie tylko podłoże – to medium zwiększające lepkość roztworów. Podczas pracy z tym podłożem przeprowadziłam szereg prób testujących jego możliwości – są naprawdę imponujące. Nawet niewielki dodatek Celugelu (10-30%) potrafi zmienić właściwości leku. Poprzez wpływ na lepkość i konsystencję można dzięki niemu wykonać trwalszy i wygodniejszy w użyciu dla pacjenta lek, szczególnie jeśli zawiera problematyczne substancje. Mam na myśli substancje trudno rozpuszczalne oraz trudne w zawieszaniu, które często zostają w opakowaniu i nie mają prawa w ten sposób zadziałać. Dzięki tym nietypowym właściwościom może znaleźć zastosowanie w recepturze aptecznej, szczególnie w sytuacjach, kiedy podłoże lipofilowe się nie sprawdzają.

Celugel w płynach do dezynfekcji – czytaj więcej

Zalety Celugelu to przede wszystkim:

   • lekkość i konsystencja
   • przyjemna i wygodna aplikacja
   • łatwa zmywalność
   • brak zapachu (jest praktycznie niewyczuwalny)
   • zapewnia uczucie chłodzenia (duża zawartość wody)
   • pH zbliżone do odczynu fizjologicznego skóry (4,5-6,0)
   • zawiera glicerol, który zapobiega natychmiastowemu wysychaniu
   • daje możliwość wprowadzenia etanolu i roztworów etanolowych
    (do 30%*)
   • wszechstronność
   • umożliwia wprowadzanie do podłoża substancji hydrofilowych bez konieczności uprzedniego rozpuszczania substancji czynnej w wodzie
   • podlega refundacji

*bez zmiany konsystencji

Aby lepiej zapoznać się z wyglądem podłoża i jego właściwościami – zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku.

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *