
eZWM – jak skonfigurować Portal Świadczeniodawcy/SZOI? jak realizować nowe wnioski?
Oświadczenie
Dostęp do zawartości serwisu mgrfront jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.
Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
Oświadczenie
Dostęp do zawartości serwisu mgrfront jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.
Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
Podpięcie się do systemu w SZOI/Portalu Świadczeniodawcy
W zależności czy macie Portal Świadczeniodawcy czy SZOI wykonujecie odpowiednie punkty. Nie powinno to zająć więcej niż 5 minut. Przedstawiam instrukcję do obu wersji.
PORTAL ŚWIADCZENIODAWCY
Logujemy się do Portalu Świaczeniodawcy, przechodzimy na dół strony i szukamy: Administracja i Opcje kliknąć w: Administracja Prawami Dostępu → następnie Dodawanie użytkownika → Uzupełniamy wszystkie wymagane pola i nadajemy hasło, zaznaczamy uprawnienia Administrator → zaznaczamy zgodę → klikamy dodaj → pojawia się zielony komunikat informujący o dodaniu nowego użytkownika.
Klikamy na górze strony w listę użytkowników → przenosimy się do widoku z listą użytkowników i na dole strony odnajdujemy stworzonego przez nas użytkownika → klikamy w nazwę użytkownika (identyfikator) → rozwija się lista różnych uprawnień → przechodzimy na dół strony i zaznaczamy → uprawnienia dostępowe do eZWM.
W ten sposób utworzyliśmy użytkownika dostępowego do eZWM o uprawnieniach administratora. Do każdego konta musi być dodany minimum jeden użytkownik z uprawnieniami administratora. Pozostali użytkownicy mogą być dodani z pominięciem uprawnień administracyjnych.
Jeżeli dodamy użytkownika z uprawnieniami administratora – należy pamiętać, że ustalone dla niego hasło może spowodować zmianę hasła również do Portalu Świadczeniodawcy.
SZOI
Logujemy się do SZOI → przechodzimy do zakładki Administrator (u góry po prawej stronie) → klikamy w Operator → dodawanie operatora → w tym miejscu uzupełniamy wymagane dane → klikamy Zatwierdź
Wracamy ponownie do zakładki Administrator (u góry po prawej stronie) → Zarządzanie systemami centralnymi→ (rozwija się drzewko) klikamy → ZZ → Dodawanie uprawnień administratora → klikamy na słownik (ikonka po prawej stronie) → pojawia się lista operatorów – poprzez kliknięcie w nazwę wybieramy tego, którego utworzyliśmy → wyskakuje komunikat, operacja została dodana pomyślnie → klikamy OK
W ten sposób utworzyliśmy użytkownika dostępowego do eZWM o uprawnieniach administratora. Do każdego konta musi być dodany minimum jeden użytkownik z uprawnieniami administratora.
Jeżeli chcemy dodać konto, które nie będzie administracyjne, a uprawnione do logowania do eZWM wówczas pomijamy punkt 2 dotyczący dodawania uprawnień administratora. Wykonujemy tylko krok 1 dodawanie operatora. Uprawnienia do realizacji dla takiego użytkownika należy dodać bezpośrednio w aplikacji eZWM po 1 stycznia 2020.
Jeżeli dodamy użytkownika z prawami administratora – należy pamiętać, że ustalone dla niego hasło może spowodować zmianę hasła również do SZOI Logowanie do aplikacji na podstawie stworzonych dostępów będzie możliwe od 1 stycznia – zgodnie z dniem wejścia w życie nowych przepisów.
Następnie możemy, ale nie musimy przygotować Kamsoft do wygodniejszego korzystania z eZWM. Odpowiednie ustawienie programu przyspieszy potem naszą pracę.
Ustawienie KAMSOFT i pojawienie się kafelka eZWM w oknie sprzedaży
Admin → opcje modułów → APW11 Sprzedaż → Ustawienia globalne → Dostępne rodzaje sprzedaży
Ważne jest aby dodać kafelek na wszystkich stanowiskach które będą realizować środki pomocnicze, nr stanowiska zmieniamy klawiszem F4.
Ustawienie refundatora
W zaznaczone pola wpisujemy stosowne dane, należy pamiętać że hasło będzie zmieniane co miesiąc (wymóg Portalu Świadczeniodawcy) można również sprawdzić działanie połączenia.
Dodanie uprawnień do korzystania z eZWM pracownikom
Admin → Pracownicy → Wybrany pracownik → Portal Świadczeniodawcy/SZOI.
W tym miejscu również wpisujemy dane z SZOI/Portalu świadczeniodawcy, jeśli zrobiliście pracownikom osobne subkonta to wpisujecie dane subkont, jeśli nie, dane administratora. Również polecam sprawdzić połączenie.
Ta część jest opcjonalna, dlaczego? Bo nie działa jeszcze eZWM zintegrowany w Kamsofcie. Ma się to zmienić na dniach, więc pytajcie swoich informatyków. W tym momencie najpierw realizujemy wniosek na platformie eZWM, a dopiero po poprawnej realizacji tam sprzedajemy w Kamsofcie tak jak do tej pory.
Kartoteki → Kartoteki → Refundatorzy → Wybrany refundator od środków pomocniczych → Zmień
Realizacja wniosku
Mamy wszystko podpięte – co dalej? Po pierwsze musimy wiedzieć gdzie ten nieszczęsny wniosek zrealizować. Wchodzimy na stronę https://ezwm.nfz.gov.pl/ i logujemy się tymi samymi danymi, które dodawaliśmy w poprzednich punktach. Ważne! Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy świadczeniodawcą. Gorąco polecam obejrzenie 10 minutowego filmu instruktażowego.
Omówię tylko kwestie, które nie są poruszane w filmiku instruktażowym, a które mogą przysporzyć problemy.
Musimy znać wartość refundacji, oraz wartość do zapłaty przez pacjenta. Najprościej pacjentowi z p.101 co miesiąc przysługuje 63zł refundacji a pacjentowi z p.100 przysługuje 77zł refundacji
Nazwy handlowe środków pomocniczych mogą się różnić bardzo od tego co widzimy w programie aptecznym np. w Kamsofcie mam Pieluchomajtki Super Seni Large, a w eZWM ten produkt nazywa się Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Pieluchomajtki Super Seni Large. U każdego może się nazywać to zgoła inaczej, ale bez paniki, możecie to sprawdzić to tu:
Zestawienia → Refundacje → Środki pomocnicze → Umowy i aneksy → Odpowiedni refundator → OK → Wybrać najnowszą umowę → Produkty
Jako nazwa handlowa jest to co widzimy w sprzedaży, natomiast połączenie producenta i nazwy produktu jest tym co widzimy na eZWM.
Ceny będą się różnić – w Kamsofcie możecie mieć cenę za daną pieluchę 2zł, podczas gdy na eZWM będziecie mieć np. 5 zł.
Jak wygląda wzór nowego wniosku? Załączam plik do pobrania:
Nowy wzór zlecenia – pdf
i tabelkę przedstawiającą możliwe warianty zleceń.


2 komentarze
Monika
Realizując wniosek w kamsofcie (po wcześniejszym zrealizowaniu go na szoi) jaki numer nalezy wpisać w miejscu nr karty, numer karty papierowej , numer zlecenia nadany przez nfz ?
Mateusz
Ooo super. Ktoś to wreszcie zebrał w jedno miejsce. Fajnie zawsze muszę dopytywać obsługi z ortomedico.pl przez co czuje się z tym głupio.