eZWM

eZWM – jak skonfigurować Portal Świadczeniodawcy/SZOI? jak realizować nowe wnioski?

 

Podpięcie się do systemu w SZOI/Portalu Świadczeniodawcy

W zależności czy macie Portal Świadczeniodawcy czy SZOI wykonujecie odpowiednie punkty. Nie powinno to zająć więcej niż 5 minut. Przedstawiam instrukcję do obu wersji.

PORTAL ŚWIADCZENIODAWCY

Logujemy się do Portalu Świaczeniodawcy, przechodzimy na dół strony i szukamy: Administracja i Opcje kliknąć w: Administracja Prawami Dostępu → następnie Dodawanie użytkownika → Uzupełniamy wszystkie wymagane pola i nadajemy hasło, zaznaczamy uprawnienia Administrator → zaznaczamy zgodę → klikamy dodaj → pojawia się zielony komunikat informujący o dodaniu nowego użytkownika.

Klikamy na górze strony w listę użytkowników → przenosimy się do widoku z listą użytkowników i na dole strony odnajdujemy stworzonego przez nas użytkownika → klikamy w nazwę użytkownika (identyfikator) → rozwija się lista różnych uprawnień → przechodzimy na dół strony i zaznaczamy → uprawnienia dostępowe do eZWM.

W ten sposób utworzyliśmy użytkownika dostępowego do eZWM o uprawnieniach administratora. Do każdego konta musi być dodany minimum jeden użytkownik z uprawnieniami administratora. Pozostali użytkownicy mogą być dodani z pominięciem uprawnień administracyjnych.
Jeżeli dodamy użytkownika z uprawnieniami administratora – należy pamiętać, że ustalone dla niego hasło może spowodować zmianę hasła również do Portalu Świadczeniodawcy.

SZOI

Logujemy się do SZOI → przechodzimy do zakładki Administrator (u góry po prawej stronie) → klikamy w Operator → dodawanie operatora → w tym miejscu uzupełniamy wymagane dane → klikamy Zatwierdź

Wracamy ponownie do zakładki Administrator (u góry po prawej stronie) → Zarządzanie systemami centralnymi→ (rozwija się drzewko) klikamy → ZZ → Dodawanie uprawnień administratora → klikamy na słownik (ikonka po prawej stronie) → pojawia się lista operatorów – poprzez kliknięcie w nazwę wybieramy tego, którego utworzyliśmy → wyskakuje komunikat, operacja została dodana pomyślnie → klikamy OK

W ten sposób utworzyliśmy użytkownika dostępowego do eZWM o uprawnieniach administratora. Do każdego konta musi być dodany minimum jeden użytkownik z uprawnieniami administratora.

Jeżeli chcemy dodać konto, które nie będzie administracyjne, a uprawnione do logowania do eZWM wówczas pomijamy punkt 2 dotyczący dodawania uprawnień administratora. Wykonujemy tylko krok 1 dodawanie operatora. Uprawnienia do realizacji dla takiego użytkownika należy dodać bezpośrednio w aplikacji eZWM po 1 stycznia 2020.
Jeżeli dodamy użytkownika z prawami administratora – należy pamiętać, że ustalone dla niego hasło może spowodować zmianę hasła również do SZOI Logowanie do aplikacji na podstawie stworzonych dostępów będzie możliwe od 1 stycznia – zgodnie z dniem wejścia w życie nowych przepisów.

Następnie możemy, ale nie musimy przygotować Kamsoft do wygodniejszego korzystania z eZWM. Odpowiednie ustawienie programu przyspieszy potem naszą pracę.

Ustawienie KAMSOFT i pojawienie się kafelka eZWM w oknie sprzedaży

Admin → opcje modułów → APW11 Sprzedaż → Ustawienia globalne → Dostępne rodzaje sprzedaży

Ważne jest aby dodać kafelek na wszystkich stanowiskach które będą realizować środki pomocnicze, nr stanowiska zmieniamy klawiszem F4.

Ustawienie refundatora

W zaznaczone pola wpisujemy stosowne dane, należy pamiętać że hasło będzie zmieniane co miesiąc (wymóg Portalu Świadczeniodawcy) można również sprawdzić działanie połączenia.

Dodanie uprawnień do korzystania z eZWM pracownikom

Admin → Pracownicy → Wybrany pracownik → Portal Świadczeniodawcy/SZOI.

W tym miejscu również wpisujemy dane z SZOI/Portalu świadczeniodawcy, jeśli zrobiliście pracownikom osobne subkonta to wpisujecie dane subkont, jeśli nie, dane administratora. Również polecam sprawdzić połączenie.

Ta część jest opcjonalna, dlaczego? Bo nie działa jeszcze eZWM zintegrowany w Kamsofcie. Ma się to zmienić na dniach, więc pytajcie swoich informatyków. W tym momencie najpierw realizujemy wniosek na platformie eZWM, a dopiero po poprawnej realizacji tam sprzedajemy w Kamsofcie tak jak do tej pory.

Kartoteki → Kartoteki → Refundatorzy → Wybrany refundator od środków pomocniczych → Zmień

Realizacja wniosku

Mamy wszystko podpięte – co dalej? Po pierwsze musimy wiedzieć gdzie ten nieszczęsny wniosek zrealizować. Wchodzimy na stronę https://ezwm.nfz.gov.pl/ i logujemy się tymi samymi danymi, które dodawaliśmy w poprzednich punktach. Ważne! Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy świadczeniodawcą. Gorąco polecam obejrzenie 10 minutowego filmu instruktażowego.

Omówię tylko kwestie, które nie są poruszane w filmiku instruktażowym, a które mogą przysporzyć problemy.

Musimy znać wartość refundacji, oraz wartość do zapłaty przez pacjenta. Najprościej pacjentowi z p.101 co miesiąc przysługuje 63zł refundacji a pacjentowi z p.100 przysługuje 77zł refundacji

Nazwy handlowe środków pomocniczych mogą się różnić bardzo od tego co widzimy w programie aptecznym np. w Kamsofcie mam Pieluchomajtki Super Seni Large, a w eZWM ten produkt nazywa się Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Pieluchomajtki Super Seni Large. U każdego może się nazywać to zgoła inaczej, ale bez paniki, możecie to sprawdzić to tu:

Zestawienia → Refundacje → Środki pomocnicze → Umowy i aneksy → Odpowiedni refundator → OK → Wybrać najnowszą umowę → Produkty

Jako nazwa handlowa jest to co widzimy w sprzedaży, natomiast połączenie producenta i nazwy produktu jest tym co widzimy na eZWM.

Ceny będą się różnić – w Kamsofcie możecie mieć cenę za daną pieluchę 2zł, podczas gdy na eZWM będziecie mieć np. 5 zł.

Jak wygląda wzór nowego wniosku? Załączam plik do pobrania:
Nowy wzór zlecenia – pdf
i tabelkę przedstawiającą możliwe warianty zleceń.

2 komentarze

  • Monika

    Realizując wniosek w kamsofcie (po wcześniejszym zrealizowaniu go na szoi) jaki numer nalezy wpisać w miejscu nr karty, numer karty papierowej , numer zlecenia nadany przez nfz ?

  • Mateusz

    Ooo super. Ktoś to wreszcie zebrał w jedno miejsce. Fajnie zawsze muszę dopytywać obsługi z ortomedico.pl przez co czuje się z tym głupio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *