Celugel,  nowości,  receptura apteczna

Celugel – Jak wykonać lek recepturowy z Celugelem? Porady praktyczne.

Celugel jest podłożem dość specyficznym. Jak z każdą nowością, trzeba się trochę oswoić. Przez swoje unikalne właściwości, należy po prostu nauczyć się z nim pracować.

Wpis powstał we współpracy z firmą Actifarm.

Jakiego sprzętu użyć do wykonania leku z Celugelem?

Osobiście polecam moździerz lub zlewkę. Łatwo wtedy zaobserwować zmianę konsystencji, a Celugel dość szybko wiąże dodawane roztwory i ogólnie łatwo się miesza z praktycznie każdą dodawaną przeze mnie podczas testów substancją. Oczywiście jak najbardziej można użyć w tym celu miksera recepturowego, ale należy pamiętać, że podłoże łatwo się napowietrza. Decydując się na użycie miksera należy używać małych obrotów (poziom 1-2), wtedy ten efekt będzie zminimalizowany. Czy jest to problem? Nie. Jednak wydając lek pacjentowi krótko po jego wykonaniu należy o tym poinformować. Jeśli lek jest wydawany np. następnego dnia – żel samoistnie się ustablizuje.

Jakie substancje można połączyć z Celugelem?

Można wprowadzać do niego substancje zarówno hydrofilowe jak i hydrofobowe. W zależności od charakteru substancji uzyskamy różne efekty. W przypadku substancji o charakterze hydrofilowym możemy rozpuszczać je bezpośrednio w podłożu, bez konieczności dodawania wody (podłoże samo w sobie zawiera sporo wody) – np. mocznik, chlorowodorek lidokainy, mleczan etakrydyny i wiele wiele innych. Z kolei substancje o charakterze hydrofobowym (np. chloramfenikol, ketoprofen) powodują zmętnienie żelu – wynika to z krystalizowania się zmikronizowanej substancji. Takie zjawisko nie powinno niepokoić – lek jest wykonany prawidłowo.

Jak przechowywać lek wykonany z użyciem Celugelu?

Taki lek należy przechowywać w lodówce (2°C-8°C) i poinformować o tym pacjenta oraz umieścić taką informację na etykiecie.

Jak ocenić ważność leku wykonanego z użyciem Celugelu?

Ważność takiego leku wynosi 30 dni*.

Czy Celugel można wyjaławiać?

Tak, ale podczas podgrzewania, żel nieco traci swoją lepkość. Należy mieć to na uwadze podczas sporządzania leku.

Jakie nietypowe zastosowanie może mieć Celugel?

Można stosować go na błony śluzowe np. w żelach stosowanych w jamie ustnej. Ponadto, możemy używać go jako medium zwiększające lepkość. Dzięki temu uzyskujemy trwalsze zawieszenie substancji i zwiększamy komfort używania leku przez pacjenta.

*oprócz przypadków, kiedy inne czynniki skracają ważność leku – należy to wtedy uwzględnić

Jak pracować z Celugelem? Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku:

Tutaj znajdziecie przykładowe składy: Do czego można użyć Celugelu? czytaj więcej

To już wszystko, co wpadło mi do głowy – jeśli będzie pojawiać się więcej pytań, post będzie aktualizowany 🙂

Więcej o Celugelu znajdziecie tutaj:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *