Oleogel,  receptura apteczna

Oleogel – Jak wykonać lek recepturowy z Oleogelem? Porady praktyczne.

Oleogel jest podłożem najbardziej zbliżonym do znanych do tej pory podłoży maściowych – jest tłusty i trudno zmywalny za pomocą wody. Jest jednak zdecydowanie lżejsze, bardzo dobrze się rozsmarowuje

Wpis powstał we współpracy z firmą Actifarm.

Jakiego sprzętu użyć do wykonania leku z Oleogelem?

Maści na bazie Oleogelu można wykonać zarówno ręcznie – w moździerzu – jak i za pomocą miksera recepturowego.

Jakie substancje można połączyć z Oleogelem?

Oleogel, ze względu na swoje właściwości hydrofobowe, dobrze łączy się z substancjami o podobnych właściwościach. Jest jednak możliwe wprowadzanie do podłoża również substancji hydrofilowych w postaci roztworów wodnych. Jednak liczba wodna tego podłoża jest stosunkowo mała i wynosi ok. 5-10. Można ją znacząco zwiększyć topiąc podłoże z cholesterolem, ale należy pamiętać, że po stopieniu podłoże na bardziej płynną konsystencję. Dodatkowo wprowadzany roztwór wodny również będzie prowadził do zmiany konsystencji (będzie bardziej płynna).

Jak przechowywać lek wykonany z użyciem Oleogelu?

Leki wykonane na bazie Oleogelu przechowujemy naogół w temperaturze pokojowej. Jednak w niektórych przypadkach – kiedy użyte substancje czynne użyte do wykonania leku tego wymagają – przechowujemy je w lodówce.

Jak ocenić ważność leku wykonanego z użyciem Oleogelem?

Ważność leku oceniamy na podstawie zawartych substancji czynnych – będą to wartości zróżnicowane. Zdecydowanie dłuższą datę przydatności (ze względu na niskie ryzyko skażenia mikrobiologicznego) będą miały maści do których sporządzenia nie używano roztworów wodnych.

Czy Oleogel można wyjaławiać?

Oleogel wykazuje się wysoką stabilnością w szerokim zakresie temperatur. Mimo to – warto pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury jego konsystencja nieco się upłynnia i po wystudzeniu nie Oleogel nie wraca do wyjściowej formy. W wielu przypadkach jednak nie powinno stanowić to problemu.

Jakie nietypowe zastosowanie może mieć Oleogel?

Może nie jest to zastosowanie nietypowe, ale Oleogel bardzo dobrze sprawdza się w postaciach do oczu – można zastąpić nim klasyczne połączenie wazeliny z parafiną. Oleogel jest bardziej miękki i aplikacja jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *