e-recepta,  realizacja recept

recepta papierowa i e-recepta – o zmianach, nowościach oraz o tym, że możemy więcej niż się nam wydaje

Różnie podchodzimy do nowości – albo wywołują w nas zachwyt albo wręcz przeciwnie – ciężko nam się do nich przekonać. Nie inaczej jest w przypadku e-recepty, czy zmian prawnych dotyczących naszej codziennej pracy. Część z nas dość szybko się przestawia, dla niektórych nadal jest to czarna magia. Ciągłe zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept powodują, że druga grupa jest zdecydowanie liczniejsza – i nic w tym złego.
Postaram się jednak pewne kwestie przybliżyć i wyjaśnić, aby wątpliwości było coraz mniej.

Zakres obowiązków farmaceuty odnoszący się weryfikacji poszczególnych informacji znajdujący się na receptach (nieważne, czy e, czy papierowa) jest dość jasny. Jednak każdy z nas choć raz zaczynał wątpić w stan swojej wiedzy np. otwierając komunikat zwrotny do zestawienia refundacyjnego. Każdy chce, aby to zestawienie przeszło gładko, bez błędów i możliwie najmniej problematycznie. Każde ostrzeżenie to dodatkowy czas poświęcony na przeglądanie i tak już sprawdzonych po kilka razy recept, a błąd – przesunięcie na kolejny okres (gdy da się poprawić) lub brak wypłaty refundacji (gdy się nie da i np. recepta się przeterminowała).

Uzupełnianie lub poprawa danych

Pamiętajmy, że brakujące dane MOŻEMY ale NIE MUSIMY uzupełniać. Wszelkie braki w postaci nr PESEL, braku adresu itp. możemy nanieść w postaci poprawek w adnotacjach, jednak równie dobrze możemy odmówić realizacji takiej e-recepty, jeśli mamy wątpliwości. To my decydujemy, czy podejmujemy się realizacji, ponieważ przyjmując problematyczną receptę stajemy się niejako odpowiedzialni za jej prawidłowość. Nikt nie może nas zmusić do poprawek, jeśli tego nie chcemy i powinniśmy mówić otwarcie, że w wielu przypadkach jest to tylko i wyłącznie nasza dobra wola. Dlaczego aż tak to podkreślam? Zarówno pacjenci jak i lekarze trochę zostali przyzwyczajeni do tego, że odwalamy “czarną robotę”. Wiadomo, że nie będziemy odsyłać pacjenta z każdą błahą sprawą, ale warto uświadamiać (wszystkich), że wcale nie musimy tego robić.

Weryfikowanie odpłatności

Zanim przejdę do sedna sprawy zapytam:

 • czy mamy dostęp do eWUŚ?
 • czy mamy obowiązek znać wskazania refundacyjne poszczególnych leków?
 • czy mamy dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów?

Jeżeli odpowiedź brzmi NIE, to reszta powinna być teraz o wiele bardziej zrozumiała i logiczna. Często zdarzają się recepty, gdzie brak jest wskazanej odpłatności. Zazwyczaj nikt nie kwestionuje takiego zapisu – wydajemy na zniżkę najmniej korzystną dla pacjenta. Dlaczego zatem takie emocje wzbudzają leki typu Vaxigrip, Xarelto, Nebbud, Cardura XL czy wiele wiele innych? Otóż dlatego, że pomimo prawidłowo zrealizowanej recepty, NFZ oznaczał je jako błędne. Farmaceuta z zasady błędów nie lubi (ach, ta aptekarska dokładność), pieniędzy tracić też nikt nie chce, więc dostosowujemy się. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w ten sposób utrwalamy zjawisko pewnych nadużyć.

Weryfikacja wypisywanych leków (pielęgniarki)

Wiemy, że istnieją dwa rodzaje recept pielęgniarskich: samodzielna ordynacja oraz kontynuacja zaleceń lekarskich. Do pierwszego typu recept obowiązuje określone lista leków, jakie mogą się na niej znaleźć. Jednak również i tutaj, nie mamy obowiązku weryfikacji tego, co się na takiej recepcie znajduje. Owszem, są już dostępne narzędzia podpowiadające nam co do czego, ale gdybyśmy byli wyjątkowo uparci, możemy wydać pielęgniarce co chce. Również w tym przypadku konsekwencje złej ordynacji ponosi pielęgniarka, ponieważ do jej obowiązku należy zapoznanie się z prawem, które jej dotyczy. Zwrócenie uwagi, że lek jest spoza wykazu, to tylko uprzejmość z naszej strony. Oczywiście panów – pielęgniarzy, dotyczą te same zasady.

Weryfikacja “pro auctore” i “pro familiae”

Nowością jest to, że recepta “pro familiae” może być wypisana już nie tylko dla członków rodziny. Uprawnienie to zostało rozszerzone o osoby pozostające we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej i bocznej do dzieci rodzeństwa osoby wystawiającej receptę. Nijak nie jesteśmy w stanie zweryfikować kto jest dla kogo kim, dlatego realizujemy bez wnikania w szczegóły. Dlatego też, nie możemy być pociągani do odpowiedzialności, jeśli receptę otrzyma ktoś spoza wykazu osób uprawnionych.

Weryfikacja uprawnień dodatkowych

Biorąc pod uwagę to, co już wcześniej pisałam, wyjaśnienie tego zagadnienia powinno być w tym momencie oczywiste. Do weryfikacji niektórych uprawnień dodatkowych jesteśmy zobligowani, np. ZK, czy IB (weryfikacja na podstawie książeczki). I tylko w takich sytuacjach wydajemy lub odmawiamy realizacji recepty z dodatkowym uprawnieniem, ponieważ mamy nadane uprawnienia do ich weryfikacji.

Nie odpowiadamy natomiast za weryfikację uprawnienia “S”. Owszem, na podstawie nr PESEL widzimy, czy uprawnienie przysługuje czy nie i jest to swego rodzaju narzędzie weryfikacyjne samo w sobie. Nie mamy jednak obowiązku sprawdzania, czy lekarz jest specjalistą, czy jest na emeryturze lub innych okoliczności wypisania recepty. Lekarz powinien być świadomy obowiązujących przepisów i nie musimy nikogo w tym zakresie wyręczać.

Gdyby jednak zdarzyło się komukolwiek odrzucenie recepty w zestawieniu z powyższych powodów, możemy zgłosić to do Korpusu Kontrolerskiego, powołanego 21.02.2019 r., który rozwiąże taką sprawę w naszym imieniu.
Więcej o KK tutaj: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000399/T/D20190399L.pdf

W tym krótkim wpisie należy traktować sformułowania recepta i e-recepta jako tożsame, ponieważ weryfikacja danych i sposób jej przeprowadzania nie różnią się od siebie  w obu przypadkach. Dzisiaj zdecydowanie krócej, ale będą pojawiać się kolejne wpisy, które mam nadzieję pomogą i rozjaśnią pewne kwestie.

7 komentarzy

 • Katarzyna Barbara

  Nawiązując do wyliczen przy receptach na 360dni-w naszą wiarygodność jako fachowców uderza fakt, że nie jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie odpowiedzieć pacjentowi na proste pytanie: do kiedy najpóźniej ma się zgłosić po kolejne opakowanie?

 • Donka2028

  Czy na recepcie nie musi być adresu w ogóle do jej realizacji? Wystarczy zapisać to w adnotacjach aby recepta została zrefundowana? Od razu dziękuję za odpowiedź i proszę o radę, gdzie mogę śledzić te wszystkie nowelizację prawa? Dopiero jestem na stażu i jestem przerażona ilością tego wszystkiego

  • Paulina Front

   Można uzupełnić 🙂 Hmm… Często nowe informacje są na stronach Izb Aptekarskich, ale różnie z tym bywa. Warto śledzić strony branżowe, chodzić na szkolenia i czasami szukać na własną rękę. Warto też przeczytać prawo farmaceutyczne.

 • Aga Anczykowska

  Świetny tekst, gratulacje! Super że coraz mniej boimy się realizować „trudne” recepty! Zgadzam się z Tobą we wszystkim 😉
  dorzucę od siebie jedno zdanie nt. „pro auctore” – nie czepiajmy się recept wypisanych na gabinet, na dane lekarza ordynującego bez adnotacji „pro auctore”. Miałam przypadek tak wypisanej recepty od znajomego lekarza, który w pełni świadomie nie wpisał pa – był jakby pacjentem swojej przychodni. Niestety apteka uporczywie próbowała namówić tego lekarza do adnotacji…

  Co do weryfikacji S, weryfikacji vaxigrip… oczywiście zgadzam się! Ale równocześnie często dzwonię do lekarza – w ramach „dobrej współpracy” 😉 dopytuję, czy wie np. że w świetle prawa pro auctore pro familiae S można wystawić, gdy się nie praktykuje itd 🙃 w tę stronę zawsze spotykam się ze zrozumieniem wątpliwości, wyjaśniam powołując się na przepisy, jak powinno być i razem dochodzimy do dobrego rozwiązania – przynajmniej za 4 lata nie będę musiała szperać po kartonach i wysyłać kserówek do NFZtu, lekarz nie zostanie ukarany 😉 ale jeżeli mam realizować bez kontaktu to faktycznie – my nie ponosimy odpowiedzialności.

  • Paulina Front

   Oby więcej takich merytorycznych komentarzy 🙂 Kontakt z lekarzem i konkretna rozmowa poparta argumentami buduje zupełnie inny obraz farmaceuty – stawia nas na pozycji osób, z którymi warto współpracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *