receptura apteczna,  Witepsol

Witepsol H15 – Jak wykonać lek recepturowy z Witepsolem? Porady praktyczne.

Witepsol H15 jest podłożem kompatybilnym z surowcami wykorzystywanymi dotychczas do produkcji czopków i globulek. Dzięki zawartości monoglicerydów ma zdolność do tworzenia trwałych emulsji w/o.

Wpis powstał we współpracy z firmą Actifarm.

Jakiego sprzętu użyć do wykonania leku z Witepsolem?

Aby wprowadzić substancje czynne konieczne jest roztopienie podłoża. Można je topić w parownicy, ale wygodne będzie użycie miksera recepturowego. Podłoże należy miksować na wysokich obrotach (poziom 7-9) i wydłużyć czas miksowania. Czopki i globulki możemy wylewać bezpośrednio z pudełka pomagając sobie aplikatorem. Nie polecam jednak używania aplikatora, jeśli wykonywany lek ma dużą zawartość substancji stałych, ponieważ aplikator może się zatkać. Z uwagi na fakt, że czas zastygania podłoża jest szybki, należy z uzyskaną masą pracować szybko i sprawnie.

Jakie substancje można połączyć z Witepsolem?

Oprócz standardowego wprowadzania substancji w formie proszkowej można wprowadzać do niego roztwory olejowe, witaminy, jak również roztwory wodne. Należy jednak pamiętać, że roztwory wprowadzamy dopiero po upłynnieniu podłoża.

Jak przechowywać lek wykonany z użyciem Witepsolu?

Czopki i globulki wykonane na tym podłożu nie wymagają przechowywania w lodówce. Ważne, żeby zaraz po sporządzeniu leku pozostawić je w temperaturze pokojowej, ponieważ zbyt szybkie schładzanie (lodówka) może powodować pojawianie się pustych przestrzeni poprzez wewnętrzną deformację. Również po zestaleniu spokojnie można przechowywać je w temperaturze pokojowej, jeśli użyte substancje czynne na to pozwalają. W przypadku substancji termolabilnych (np. nystatyna) należy to uwzględnić i dostosować warunki przechowywania do najbardziej wrażliwej substancji.

Jak ocenić ważność leku wykonanego z użyciem Witepsolu?

Ważność leku oceniamy na podstawie zawartych substancji czynnych – będą to wartości zróżnicowane.

Czy Witepsol można wyjaławiać?

Warto zastanowić się nad zasadnością wykonywania takiego procesu (skład, przeznaczenie), ale jest to możliwe.

Jakie nietypowe zastosowanie może mieć Witepsol?

Ciekawym aspektem pracy z tym podłożem jest fakt, że możemy do niego wprowadzać nie tylko substancje o charakterze hydrofobowym. Możliwe jest (jak wspomniałam wcześniej) wemulgowanie witamin, a nawet roztworów wodnych.

Jak pracować z Witepsolem? Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *